Douglas School District

Skip to main content

Activities

CONTACT US:  

605-923-0039                                   Naomi.Hatfield@k12.sd.us

DHS Activities Dept., 420 Patriot Drive, Box Elder, SD 57719           

EVENT LIVE STREAMING

ONE ACT PLAY "The Yellow Boat", Feb. 3 (7 pm) Feb. 4 (4 pm)
 
GIRLS' BASKETBALL   Red Cloud at DHS, Jan. 28
                                            at Custer, Jan. 30
                                           
BOYS' BASKETBALL  DEFEATED PIERRE RIGGS!!
                                               Red Cloud at DHS, Jan. 28
                                              at Custer, Jan. 30
WRESTLING  Defeated STM & Red Cloud at DHS Quad Meet!
                      DHS Triangular, Jan. 30 (Custer & Chadron)
                   at Belle Fourche Invitational, Jan. 31-Feb. 1
 
DEBATE   at Casper Natrona Tournament, Jan. 31-Feb. 1
Congratulations to the following debaters on their success at the Rapid City Central Tournament.   In poetry Pearly Taylor placed 2nd. In Informative Speaking Izzy Ashley placed 3rd and Taralyn Sipp placed 2nd. In Extemporaneous speaking Dee Wilckin placed 5th, Marissa Marquez placed 4th, Caleb Stewart placed 3rd and Hanna Hill placed 2nd. In Public Forum debate, Izzy Ashley and Marissa Marquez placed 1st. And once again, we closed our Lincoln-Douglas debate taking the top three spots: Pearl Taylor placed 3rd, Andrew Walters placed 2nd and Hanna Hill placed 1st.  As a team, Douglas High School placed 1st over all  
 
ROBOTICS at Groton Competition, Jan. 25

Dylan Olivier and Brice Merrill won their first tournament championship this weekend in Gillette Wyo.   Throughout the tournament, the two boys battled in the head to head alliance games with motors not working and issues with programming ranking their team second to last.  However, overcoming all challenges the boys had their best scoring in the semifinal -finals to win the tournament.

 

BOOSTER CLUB Meeting, Feb. 10, 6:30, DHS Activities Office

 


WINTER ACTIVITIES
 
DEBATE & FORENSICS   
2018-19 SDHSAA Academic Team Award
National Forensic League's 100 Club Member
Coach Nick Reid  
Assistant:  Tony Mraz
 
WRESTLING  
Assistants:  Jeffery Wilson, Dan Maciejczak
 
GIRLS' BASKETBALL   
2018-19 SDHSAA Academic Team Award
Assistants:  Mike Clark, Chris Wieman, Olivia Condon 
 
BOYS' BASKETBALL  
2018-19 SDHSAA Academic Team Award
Assistants:  Kerwin Whitfield, Steven Severson, Brittany Pearson
 
 
 
 
DRAMA  2019 State AA One Act SUPERIOR Play Award Winners
2018-19 SDHSAA Academic Team Award
Director Kevin Plooster    
Assistant Directors Anna Vaughn & Jesse Hamer
 
MUSIC 
All State Chorus - 2019 SDHSAA Academic Team Award 
Director Jennifer Larson
 
CLUBS & CO-CURRICULAR ACTIVITIES
AFJROTC 
MSgt Chet Stewart     Lt. Col Marc Miller
 
ART CLUB   
Advisor  Dave Horan
  
CHESS & BOARD GAME CLUB  Meets in Rm 134
 
ENVIRONMENTAL CLUB   Meetings 2nd & 4th Fridays, 7:30 am, Rm 6
 
FELLOWSHIP of CHRISTIAN ATHLETES   FCA Meets first Wednesday, 7:00 am, Rm 37  
Advisor Sean Gholson
 
GERMAN CLUB  
Advisor Elke Kuegle 
  
LIBRARY / BOOK CLUB  Wednesdays, DHS Library, 7:35am
Advisor Kim Darata
 
INDUSTRIAL TECH CLUB / ROBOTICS 
Advisors Jason Boeding 
  
KOREAN CULTURE / ANIME CLUB  
Advisor Kim Darata
 
NATIONAL HONOR SOCIETY  Meeting Thursdays, Rm 9, 7:30am
Advisor Amy Rowe
 
YEARBOOK  2018-19 SDHSAA Academic Team Award
 Advisor Tony Burns
 
STUDENT 2 STUDENT  Wednesdays, Rm. 31, 7:30am
New students partner with student mentors
 
BEST BUDDIES Befriending and bonding with students who have special needs and talents
 
PATRIOT POLITICS CLUB
 
SADD   Students Against Destructive Decisions 
Meetings 2nd & 4th Tuesday, Rm 40, 7:20am
Advisor  Dawn Beltran
 
WRITING CLUB  Thursdays, Rm 132, 7:30am
Advisor  Mary Kron
 
13 YEAR CLUB  
FALL ACTIVITIES
 
GIRLS' SOCCER  
2019 SDHSAA Academic Team Award 
Assistant:  Jennifer Prahl
 
BOYS' SOCCER   
 2019 SDHSAA Academic Team Award
Coach:  Doug Kenoyer
Assistant:  Aaron Grinager
            
DANCE TEAM  2019 SDHSAA Academic Team Award
Assistant Ashley Von Eye
 
COMPETITIVE & SIDELINE CHEER TEAM 
2019 SDHSAA Academic Team Award
Assistant Angela Anderson
 
BOYS' GOLF 

2019 SDHSAA Academic Team Award

Coach Amy Rowe

 

VOLLEYBALL  
2019 SDHSAA Academic Team Award
Assistants Mike Clark, Ruth Coates, Rebekah Larson
 
CROSS COUNTRY  SENIOR & PARENT NIGHT, Dec. 17
2019 SDHSAA Academic Team Award
Coach Dale Pepper                              
Assistant Yolanda Johnston
 
FOOTBALL 
Assistants Kevin Ham, John Humke, Chris Wieman,  Nate Batteen, Jason Boeding
 
KNOWLEDGE BOWL 
STUDENT GOVERNMENT  
Advisors  Sean Gholson & Mary Kron
 
 
 
 
 

SPRING Activities 

TRACK & FIELD  
2019 SDHSAA Academic Team Award
 Coach Pete Melendez
 Assistants Dale Pepper, Mike Walton, Dan Maciejczak, Travis Miller, Ross Pfeifle, Nathan Batteen
 
GIRLS' GOLF  
2019 SDHSAA Academic Team Award
Coach Amy Rowe